18.10.2016 Trudnoća

Koža, kosa, nokti i zubi – kako ih negovati u trudnoći?

Trudnoća utiče na ceo organizam, a neke od tih promena prilično će vas iznenaditi. Evo šta treba da znate…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

KOSA I NOKTI
Nokti tokom trudnoće obično rastu veoma brzo i postaju jači. To je rezultat delovanja hormona i pojačane cirkulacije. No, kod nekih trudnica javlja se i suprotan efekat – njihovi nokti se listaju i postaju lomljivi.
* Najbolje bi bilo da vaši nokti tokom ovih devet meseci budu kratki. Obavezno nosite gumene rukavice kad perete sudove i obavljate kućne poslove. Redovno koristite kremu za ruke i jednom nedeljno utrljavajte sredstvo za jačanje noktiju.
* Većina žena (mada ne sve) primećuje poboljšanje kvaliteta kose, najverovatnije zahvaljujući dejstvu hormona trudnoće.
* Ukoliko se vaša kosa istanji i postane lomljiva, onda je najbolje da na neko vreme izbegavate farbanje, izvlačenje pramenova i druge hemijske tretmane. Za češljanje koristite meku četku s prirodnim vlaknima. Redovno šišajte krajeve i koristite blage šampone, hranljive regeneratore i pakovanja za kosu.
* Suprotno verovanju, hormoni trudnoće ne menjaju rezultate farbanja ili izvlačenja pramenova. No, budući da su preparati za farbanje među mnogobrojnim proizvodima čija se bezbednost upotrebe tokom trudnoće još ispituje, najbolje je da se suzdržite od farbanja bar dok ne prođe prvo tromesečje.
* Mnoge žene primećuju da se oblik njihovog lica tokom trudnoće menja. Možda je sada vreme da promenite frizuru, naročito ako se vaše lice, zbog zadržavanja tečnosti, zaokruglilo.
* Kvalitet kose zavisi i od ishrane. Možete ga poboljšati pažljivim planiranjem jelovnika i unosom raznovrsnih hranljivih namirnica te vitaminskih i mineralnih preparata namenjenih trudnicama.
* Postporođajni gubitak kose manifestuje se kod 50% žena nakon porođaja. To se dešava zato što se povišeni nivo hormona trudnoće, koji je sprečavao opadanje kose tokom devet meseci, ponovo vraća na nivo pre trudnoće i vlasi, koje bi inače opadale postepeno, istovremeno odlaze s glave! No, ova pojava ne treba da vas brine, kosa se obično regeneriše u narednih 12 meseci.

NEGA KOŽE
Trudnoća može da izazove pojavu akni i mitesera, jer hormonalne promene uzrokuju pojačan rad lojnih i znojnih žlezda. Koža ponekad postane izrazito suva i zahteva primenu bogatog hidratantnog losiona ili kreme. Ipak, sredinom trudnoće koža i kosa postaju vidno lepše i kvalitetnije. Nekad se od trećeg meseca pojavljuju smeđe fleke na licu ili tamna linija duž sredine abdomena (ispod pupka), koja se zove linea negra. Ove pojave nastaju zbog dejstva hormona trudnoće i blede – ili potpuno nestaju – nakon porođaja. Pigmentacija postaje izraženija posle izlaganja sunčevim zracima.
* Svakodnevno koristite kvalitetan SPF preparat radi prevencije pigmentacija, pegica i novih mladeža.
* Nakon tuširanja u kožu utrljajte kvalitetno ulje kako biste sprečili pojavu strija.
* Ako se koža tokom trudnoće promeni iz masne u suvu, ili obrnuto, u skladu s tim promenite i svakodnevni režim nege.
* Tretirajte akne kvalitetnim namenskim preparatom za njihovo uklanjanje i nikako ih nemojte istiskivati! To će samo stvoriti trajne ožiljke.

Šta se dešava s mojim zubima?
Desni počinju da otiču i postaju osetljivije usled dejstva hormona trudnoće, a ponekad se, prilikom pranja zuba, javlja i krvarenje.
* Zubni plak može postati izraženiji tokom trudnoće. Zato ćete verovatno morati češće da perete i čistite zube končićem. Kad god je to izvodljivo, perite zube najmanje pet minuta nakon svakog obroka.
* Upotrebljavajte četkicu s mekim vlaknima, nemojte energično trljati zube i koristite pastu s ksilitolom.
* Jedite namirnice bogate vitaminom C (koristan je za desni) i kalcijumom (koristan je za zube) te smanjite, ili potpuno izbacite, slatkiše, a posebno zaslađene napitke, koji ubrzavaju propadanje zuba i gingive.
* Tokom trudnoće bar jednom posetite stomatologa. Najbolje je da zakažete pregled na početku trudnoće (prvo tromesečje), jer ćete na taj način na vreme rešiti i sprečiti probleme sa zubima i gingivom.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije