Folna kiselina je jedan od ključnih dodataka ishrani za trudnice. Telo koristi folnu kiselinu za stvaranje novih ćelija i proizvodnju DNK. Istraživanja pokazuju da uzimanje folne kiseline pre nego što zatrudnite može pomoći u sprečavanju urođenih mana, uključujući ozbiljne defekte neuralne cevi kao što je spina bifida. Ali, najpre da razjasnimo šta su folati a šta folna kiselina. Folati su prirodna forma vitamina B 9 i možemo ih uneti u organizam hranom, dok je folna kiselina sintetički oblik vitamina, koji se nalazi u većini suplemenata.
Moja beba preporuka
BiVits® ACTIVA
ActiFolic
doprinosi:
Normalnom razvoju i funkciji nervnog sistema
Normalnoj produkciji crvenih krvnih zrnaca
Pravilnoj deobi ćelije i sintezi DNK
Regulaciji normalnog nivoa homocisteina i zdravlju srca i krvnih sudova
Lisnato povrće, uključujući kelj i spanać, sadrži mnogo vitamina, uključujući folate, vitamin K i A. Studije su takođe sugerisale da redovno konzumiranje ovog povrća smanjuje upale i sprečava maligna oboljenja. Samo 30 g sirovog spanaća sadrži 58,2 mcg folata. Možete ga koristiti kao osnovu za salate ili smutije od voća i povrća.
2. Banane
Pored toga što su bogate kalijumom, manganom i vitaminom B6, banane su veoma bogate folatima. Jedna srednja banana može vam obezbediti 23,6 mcg ovog esencijalnog vitamina. Oni su savršena užina kada ste u pokretu i nezamenljiva baza za smutije. Odlično se kombinuju s drugim voćem i mlečnim proizvodima. kombinacija je bezbroj…
Folna kiselina: 3. Avokado
Odličan je izvor hranljivih materija i vitamina, uključujući folate. Polovina svežeg avokada sadrži 82 mcg folata, što čini oko 21% dnevne preporučene količine. Osim toga, avokado obiluje kalijumom, vitaminima C i K, kao i esencijalnim masnoćama koje štite od srčanih bolesti.
4. Brokoli
Obiluje mnogim vitaminima, uključujući vitamin C, kalijumom i vlaknima. Pola šolje kuvanog brokolija sadrži 52 mikrograma folata. Od brokolija možete praviti preukusne čorbice, fritate i mafine.
5. Cvekla
Ovo povrće poboljšava varenje, snižava krvni pritisak i smanjuje rizik od dijabetesa. Cvekla obiluje nitratima, magnezijumom, fosforom, vitaminima A i C, a sadrži i male količine kalcijuma i gvožđa. Osim toga, jedna šolja sirove cvekle obezbeđuje 148 mcg folata. A od nje možete svašta da napravite – slate, čorbe, smutije…
6. Citrusno voće
Svi znamo da su citrusi, uključujući limun, pomorandžu i limetu, bogati vitaminom C koji je neophodan za jačanje imuniteta. Osim toga, obiluju i folatima. Jedna velika pomorandža sadrži 55 mcg folata. Osim što je osvežavajuća i ukusna, studije su otkrile da ishrana bogata citrusnim voćem može biti povezana sa manjim rizikom od raka želuca, dojke i pankreasa.
7. Špargle
Četiri štapića špargle (dovoljno za jedan obrok) sadrže 89 mikrograma folata. Odlične su kao prilog i lako se pripremaju.
Folna kiselina: 8. Sočivo
Jedna šolja kuvanog sočiva sadrži oko 350 mcg folata. Osim toga, sadrži i kalijum, gvožđe, magnezijum i obilje proteina.