Kako stres utiče na plodnost?
Današnji svet posebno je stresan za žene koje žele da se ostvare na više polja i žive pod velikim pritiskom.Da li ste znali da stres utiče na plodnost?
pročitaj jošDa li vam stres i strahovi remete spavanje ili apetit? Ovo ne bi smelo da se dešava u trudnoći. Ako se pitate kako regulisati stres u trudnoći, evo jednog od odgovora. Iskoristite vezu između uma i tela i naučite kako da vaše misli i emocije pozitivno utiču na vaše telo i vizičko zdravlje.
Svi smo čuli da um utiče na naše telo, ali treba znati da snaga deluje u oba smera. Vežbanje pomaže mentalnom fokusu i popravlja raspoloženje, a sa druge strane lepe misli i pozitivno razmišljanje imaju odlične efekte na fizičko zdravlje. Ljudi su već odavno primetili ovu vezu i ona je osnova za tradicionalnu kinesku i indijsku medicinu.
Modrena medicina takođe polako prihvata ovu vezu kao efikasan i pristupačan način da se dopuni konvencionalna medicinska nega. Vežbe uma i tela pomažu u uptavljanju anksioznošću i bolom u trudnoći i na porođaju, a nekada mogu smanjiti upotrebu lekova.
Hormoni stresa imaju veliku ulogu, posebno kortizol i adrenalin. Normalno je da rastu kada imate stresan period, ali ako ostaju visoki duže od toga, mogu izazvati probleme u organizmu, uključujući probleme sa srcem, mozgom, probavnim sistemom i imunim sistenom.
Mentalni stres mnogo utiče na zdravlje, a fizički stres utiče na vaše raspoloženje i mentalno zdravlje. Vremenom hormoni stresa ako su u nivoima višim od normalnog mogu uticati na vaše telo.
Smanjenje stresa zasnovano na svesnosti je strukturirani program meditacije. Dokazano je da meditacija deluje pozitivno na telo, ublažava stres, hronične bolove, anksioznost i depresiju. Mnogo je aplikacija koje će vam pomoći da naučite da meditirate.
Joga je kombinacija snage i fleksibilnosti sa disanjem i meditacijom. U pitanju je jedna od najstarijih vežbi uma i tela i veoma je popularan način upravljanja stresom. Joga dokazano pomaže u smanjenju anksioznosti i nelagodnosti tokom trudnoće i porođaja.
Duboko disanje oslobađa stresa tako što pokreće relaksacioni odgovor tela. Možete ga sprovoditi bilo kada i potrebno vam je svega nekoliko sekundi do prvih znakova opuštanja. Duboko disanje smanjuje krvni pritisak i smiruje puls. Veoma je popularna metoda 4-7-8: Udahnite na nos i brojite do četiri, zatim zadržite dah i brojite do sedam, onda polako izdahnite brojeći do 8.
Mirisi utiču na krvno-moždanu barijeru, a samo mala količina mirisa može otključati stara sećanja. Mirisi mogu poboljšati raspoloženje, koncentraciju i fokus, a pomoći će vam i u problemima sa spavanjem.
Omiljene melodije pomažu da budete fizički aktivniji, da lakše podnesete bol, usrećuju. Muzička terapija je dobra za suzbijanje anksioznosti, trauma i drugih mentalnih stanja.
Tokom trudnoće vaš se imuni sistem menja, jer je sve usmereno na zaštitu bebice koja raste u vama. Zato su kašalj, grip i prehlada u trudnoći, na ž...
pročitaj jošFizički je nemoguće imati menstruaciju tokom trudnoće, međutim, postoje drugi razlozi za krvarenje tokom prvog, drugog i trećeg trimestra. Otkrijte šta se događa u telu kada dođe do krvarenja u toku trudnoće.
pročitaj jošPoznato je da je tokom trudnoće potrebno izbegavati uzimanje lekova i dodatke ishrani, ali je neophodno znati da neželjene efekte mogu da izazovu i...
pročitaj još