Popodnevno spavanje: Da li je detetu potreban dnevni odmor?
Neka deca jedva dočekaju svoje vreme za popodnevno spavanje, a neki odbijaju i pomisao na odmor. Da li je vašem detetu zaista potreban dnevni san?
pročitaj jošBol u stomaku je jedno od onih medicinskih stanja kojima se ne vide uzroci odmah i koje zahtevaju da roditelj pažljivo posmatra svoje dete. Bezazlene povrede su najčešći rasplet, ali kod određenog broja dece mogu se javiti i teže komplikacije, kao što je unutrašnje krvarenje. Zato, opreza nikad dosta!
Koliko god da sta vi i dete uznemireni kada se dogodi povreda, pokušajte da ostanete dovoljno sabrani da umirite dete i od njega saznate kako se povredilo. Ovo može biti značajno ukoliko je povreda teža i detetu treba lekarska pomoć. (Pročitajte i: Kada je povreda glave kod dece opasna?)
Šta da očekujem?
Ako ste bili svedok povrede, onda ste sigurni šta je u pitanju i najpre želite da proverite da li dete ima otvorenu ranu ili krvarenje. Ukoliko je odgovor ne, umirićete mališana i onda proverite i neke od znakova na koje ukazujemo. Dete će biti uznemireno, bledo, a moguće je i da će jaukati ili ostati bez vazduha.
Šta da radim?
Ukoliko vam dete priđe i požali se na iznenadne i jake bolove u stomaku, prvo što bi trebalo da uradite jeste da saznate da li se povredilo i da li je pojelo/popilo nešto što nije smelo. Ispitajte dete da li ga je neko možda udario u stomak, da li ga je pogodila lopta, da li je palo sa visine ili naletelo na neki tvrd predmet. Ako su svi odgovori negativni, počnite da proveravate šta je dete sve pilo i jelo toga dana. Proverite i sa drugom decom – ako se ispostavi da je dete popilo potencijalno opasnu smesu, neka vam pokažu ambalažu.
U slučaju udarca u stomak ili jakog bola u stomaku, morate pažljivo posmatrati dete. Važno je da reagujete ako se ispostavi da bolovi ne prestaju nakon sat vremena ili čak postaju jači. Proverite i:
*da li je stomak tvrd na dodir
*da li se menja boja kože stomaka
*da li se pojavljuju otoci i hematomi na stomaku
*da li se javlja mučnina, povraćanje, nesvestica, krv u stolici.
Sve ovo su znaci koji zahtevaju pregled lekara.
Ako pak sumnjate na trovanje, tražite sledeće simptome: slabost, pospanost, poremećaj svesti, glavobolja, strah, halucinacije, otežano kretanje i nespretnost, otežano disanje, ubrzan rad srca, nadržaj sluznica očiju i grla, ospice po koži ili otoci i drugačija obojenost kože oko usta, zadah, mučnina, povraćanje, žarenje u grudima ili trbuhu, proliv, krv u stolici. Sve ovo zahteva hitan odlazak lekaru, bez odlaganja.
NE OKLEVAJTE!
Važno je da znate: čak i ako povreda ne deluje strašno, a vaše dete se ponaša drugačije nego obično ili vam instinkt govori da nešto nije u redu – otiđite kod lekara. Najviše što možete da izgubite je nekoliko sati ali bar ćete znati da je dete dobro i da ste mu na vreme pružili pomoć.
Nemojte paničiti ukoliko otkrijete da vaše dete noću zubićima proizvodi neobične zvuke, već primenite jednostavne metode kako do ove pojave ne bi d...
pročitaj jošSa dolaskom toplog vremena raste i mogućnost nastanka stomačne infekcije, naročito kod beba. Evo nekoliko najčešćih stomačnih tegoba koje muče najm...
pročitaj jošRoditelji ne bi smeli da odbijaju vakcinaciju dece, ne samo zbog toga što je to zakonska obaveza, već zato što je vakcinacija neophodna u očuvanju ...
pročitaj još