Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošU uzrastu od šest meseci, ličnost vaše bebe potpuno je formirana. U narednim godinama sledi nadogradnja, ali temelj bebinog karaktera već je postavljen!
Naučnici sa Univerziteta u Filadelfiji dokazali su da se karakter deteta formira već sa pola godine života, ali i da ne ostaje nepromenjen, već na njega utiču brojni činioci. Pre svega, važno je okruženje u kojem dete živi. Ako je ono nepovoljno po razvoj dečije psihe, vremenom i najhrabrije dete može postati povučeno i uplašeno. Isto tako, povoljno okruženje će i od najvećeg stidljivka načiniti supermena. Dakle, obratite pažnju na ponašanje svog deteta još dok je sasvim malo. Ne čekajte da prođe vreme pa da tek onda počnete sa ispravljanjem određenih oblika ponašanja. Naravno, treba naglasiti da šta god da radite, to činite polako, nenametljivo i postepeno. U protivnom, povučena dece postaće još povučenija, a nemirna još nemirnija…
Beba „prišipetlja“
KAKVA JE SADA: Čim je spustite u krevetić ili u ogradicu, odmah se diže i pruža ruke da je podignete? Stalno vam sedi u krilu i drži se za vašu garderobu? Može da zaspi samo ako vi sedite pored kreveca i držite je za ruku? Čim se pojavi strano lice, trči ka vama i tu traži sigurno utočište? Ako vam sve ove situacije zvuče poznato, onda ste mama bebe „prišipetlje“.
KAKVA ĆE BITI? Pogrešno se misli da su ove bebe mamine maze i da se nikada neće odvojiti od mamine suknje. Oni su samo veoma oprezni i ne vole promene. Kada porastu, to može da bude korisno, ali može i da odvede u drugu krajnost! Učite dete od malih nogu da bude samostalnije, ali nemojte da vučete radikalne poteze. Za početak je ostavljajte sa bakom, dedom ili nekom osobom koja joj je draga na, recimo, pola sata, pa postepeno produžavajte vreme razdvojenosti. U početku će se buniti i plakati, ali vremenom će se prilagoditi.
Beba „nepomeralica“
KAKVA JE SADA: Većina mama može da bude srećna ako ima bebu koja funkcioniše po principu „gde me ostaviš, tu ćeš me i naći“. Ona je mirna, veoma retko plače, srećna je i zadovoljna gde god da je ostavite. Lepo prihvata kašičicu, ne buni se kada treba da spava, a kada se i dogodi da zaplače, dovoljno je da je samo malo utešite i gotova stvar! Ovakva beba od najranijeg detinjstva pokazuje smirenost i ne upušta se u rizične poduhvate.
KAKVA ĆE BITI: Veoma je verovatno da će takva ostati i kada poraste, ali treba voditi računa o tome da se ne formira kao ličnost koja nije spremna da prihvati težu stranu života. Zato je odmalena ohrabrujte, pevajte joj šašave pesmice, podstičite je da pokuša da radi nešto čega se plaši, kupujte joj igračke koje iziskuju fizičku aktivnost i trudite se, koliko god je u vašoj moći, da aktivno učestvujete u svim igrama. Na taj način moći ćete direktno da utičete na angažovanost deteta, odnosno sprečićete ga da stoji po strani.
Beba „istraživač“
KAKVA JE SADA: Nasuprot prethodno opisanim, beba-istraživač nikada ne miruje. U pokretu je od jutra do mraka, spava veoma malo, tek toliko da „napuni baterije“, a onda sve „Jovo nanovo“! Kada joj je dosadno, svima to bučno daje do znanja, jer ovakva beba mora stalno da ima izazove pred sobom. U stanju je hiljadu puta da baci igračku da bi proverila da li će svaki put da padne, i svaki put traži da joj tu igračku podignete sa zemlje. Što se fizičkog razvoja tiče, ovakva beba je u svemu prva: počne da sedi sa šest meseci, prevrće se preko glave sa sedam-osam, a prohoda već sa 11! Njen nosić mora da bude u svakoj „čorbi“, ne prihvata „ne“ kao odgovor i uvek tačno zna šta hoće. Ovakvu decu jeste teško „ukrotiti“, ali nije nemoguće.
KAKVA ĆE BITI: Dovoljno je da od najmanjih nogu nauči šta se sme, a šta ne sme, jer u suprotnom, kada poraste, može da ima problema sa poštovanjem društvenih pravila.
Beba „šarmer“
KAKVA JE SADA: Ova beba se stalno smeje, kikoće i pruža ruke svima koji žele da je uzmu u naručje. Voli da je u centru pažnje i traži da učestvujete u svakoj aktivnosti kojom se bavi. Beba „šarmer“ se veoma lako uklapa u sve sredine, voli društvo i sa oduševljenjem se igra sa drugom decom. Nije škrtica, rado deli igračke i ne podnosi samoću! Nemojte da je ostavljate samu i ne očekujte da će se igrati igračkama, čak i ako joj napunite krevetić do vrha. Sve će odgurnuti i tražiti pažnju ljudi!
KAKVA ĆE BITI: Čitajte joj bajke, pokazujte slike, gledajte zajedno crtane filmove i puštajte joj muziku. Samo na taj način vaša beba će biti srećna, a kada poraste imaćete nekoga ko će uvek umeti da vas nasmeje!
Beba „tempirana bomba“
KAKVA JE SADA: Ovo je definitivno beba koja je još u stomaku znala šta hoće, a šta neće! Šalu na stranu, ali u tome ima mnogo istine. Kada neće da spava, možete da dubite na glavi, ona neće spavati! Ako ne želi da je nosite, vrištaće i plakaće dok je ne spustite. Ako nije gladna, neće jesti pa makar joj ponudili i najomiljenije jelo. Poznato vam je sve ovo, zar ne?
KAKVA ĆE BITI: Dobra vest je da se ovakve bebe drastično menjaju kada počnu da dolaze u kontakt sa drugom decom. Tada se u njima smanjuje lični impuls, a pojačava socijalni, tako da postaju mnogo umereniji u svojim htenjima i mnogo pogodniji za „oblikovanje“. Kod ovakve bebe važno je da roditelj ima jasan i odlučan stav od samog početka, jer ako oseti da može da manipuliše, radiće to i kada poraste.
D. Radišić, pedagog
Zatvor je česta pojava, pogotovo kod beba koje se hrane na flašicu i onih koje su prešle na čvrstu hranu. Iako najčešće ne predstavlja razlog za br...
pročitaj jošU protekla dva meseca primili smo na desetine pisama u kojima tražite da pišemo o, kako ste vi tu pojavu nazvali, spljoštenoj glavici". Zapravo...
pročitaj jošAlergije i netolerancija određenih vrsta namirnica sve su češća pojava među bebama. Evo kako da izbegnete rizik, prepoznate simptome i ublažit...
pročitaj još