Iskoristite snagu voća

Svi znamo koliko je zdrava ishrana u trudnoći važna za zdravlje deteta. Ali, da li ste to ikad dovodili u vezu s razvojem bebinog mozga, srca i kostiju ? Ako niste, sada je pravo vreme da saznate nešto o tome…

Ranije se mislilo da trudnice treba obilno da se hrane jer će na taj način „beba biti krupnija i zdravija“. Naravno, većina žena zna da poenta zdrave ishrane nije u količini, već u njenom kvalitetu. Pošto organizam u trudnoći radi punom parom, trudnici je potrebno više hranjivih materija, vitamina, minerala i drugih elemenata. Stoga, svaki dan napunite svoj tanjir ukusnim i zdravim voćem. Na taj način omogućićete bebi da se pravilno razvija, a ujedno ćete ojačati svoj imunološki sistem i sprečiti opstipaciju. Neka istraživanja kažu da redovnim konzumirnjem ovih blagotvornih plodova možete olakšati i porođaj.

I zamrznuto je OK!

Nemojte se opterećivati nepotrebnim izdacima, kupovati skupo vansezonsko voće i povrće. Dovoljno je da vaš sto bude popunjen sezonskim namirnicama, da one budu sveže i ukoliko je to moguće neprskane. Kad god je moguće, jedite celo voće, uključujući i koru na voćkama poput kruške i jabuke. Recimo, ako nabavite jabuke iz voćnjaka za koje znate da nisu prskane, obavezno ih jedite s korom. Ali, ukoliko niste sigurni da nisu prskane, onda ih oljuštite. Zamrznuto bobičasto voće takođe je odlično i sadrži veliku količinu hranjivih sastojaka. Takođe, intenzivan ukus i hranjiva vrednost suvog voća sasvim su dovoljni razlozi da ga uvek imate pri ruci. Ipak, budite oprezni s količinama, jer ono sadrži mnogo više ugljenih hidrata od svežih plodova.

Dve porcije voća na dan!

Najbolji način da obezbedite organizmu sve potrebne vitamine, minerale, vlakna i ostale biljne sastojke neophodne za zdravu trudnoću jeste da jedete što raznovrsnije voće. I to bar dve porcije dnevno! Evo spiska ukusnih voćkica koje treba da budu nezaobilazne na vašem jelovniku u ovom periodu.

Nar
Osim što pomaže u održavanju nivoa gvožđa, nar sadrži i kalcijum, vitamin K i folate. Deo istraživača došao je do zaključka da sok od nara može da smanji rizik od oštećenja posteljice. Ideja za pripremu: dodajte ga u salatu od kus-kusa, feta sira i nane.

Jabuke

Mnogo je razloga da pojedete bar jednu jabuku na dan! Pored toga što su odličan izvor vitamina A i C, koji su temelj dobrog imuniteta, jabuke su prava riznica vlakana. Stoga, ukusni kompot na bazi ovog blagotvornog voća ublažava probleme s opstipacijom, koja je čest pratilac trudnoće. Takođe, rezultati nekih studija pokazali su da jabuke smanjuju verovatnoću da vaše dete u kasnijem uzrastu oboli od astme. Ideja za pripremu: izrendajte jabuku preko žitarica ili kaše za odličan početak dana.

Kruške
Pored vlakana, kruške sadrže i kalijum, koji doprinosi zdravlju vašeg i bebinog srca. Bogate su bakrom, a on, zajedno s gvožđem i Bvitaminima, pomaže u stvaranju eritrocita, crvenih krvnih zrnaca. Tokom trudnoće volumen vaše krvi se povećava, pa je ovo od velike važnosti. Bakar takođe doprinosi zdravom razvoju bebinih krvnih sudova i kostiju, a pomaže i da se oslobodite stresa i umora mišića.

Avokado
Avokado ima izuzetnu nutritivnu vrednost. Sadrži malo voćnog šećera, bogat je esencijalnim mastima, deluje protivupalno, bogat je Bvitaminima, što sve doprinosi dobrom radu ćelija. Vitamin B6 naročito je koristan tokom trudnoće – podstiče motoriku i blagotvorno utiče na razvoj bebinog nervnog sistema, a ujedno smanjuje jutarnju mučninu kod budućih mama. Ideja za pripremu: namažite ga na tost, servirajte uz jaja ili kao dodatak salatama.

Bobičasto voće

Koje god bobičasto voće da odaberete, ono je odličan izvor antioksidansa, vlakana i vitamina C, a sadrži i dosta vode, pa ćete biti hidrirani. Vitamin C je, naravno, dobar za jačanje imuniteta, ali će doprineti i razvoju bebinog mozga i osigurati joj zdrave desni i zube.

Kivi
Kivi je dobar izvor i vitamina C i folata. Kao i suplementi folne kiseline, folati smanjuju verovatnoću oštećenja neurona i pomažu da trudnoća bude zdrava. Ideja za pripremu: iseckajte kivi i dodajte ga u grčki jogurt.

Banane
Tokom trudnoće postoji mogućnost da će vam zglobovi biti otečenii ili da ćete imati grčeve u nogama. Da biste izbegli ove tegobe, naš savet je da konzumirate banane. Bogate su kalijumom, koji ublažava grčeve u nogama i sprečava zadržavanje tečnosti u telu. Ovo je i jedan od razloga zašto ih sportisti toliko vole. Banane su bogate i vlaknima, pa smanjuju opstipaciju, a mnoge žene kažu da im pomažu i u slučaju jutarnje mučnine.

Masline
Iako bi izgledale čudno u činiji s voćnom salatom, masline zapravo spadaju u voće. Kao i avokado – organizmu obezbeđuju zdrave masti i ne izazivaju nagli skok šećera kao ostalo voće s visokim glikemijskim indeksom. Bogate su antioksidansima i protivupalnim fitonutrijentima. Ideja za pripremu: masline su savršene kao grickalica pre večere, a možete ih jesti uz picu, integralnu testeninu ili salatu.

Grožđe
Grožđe je odličan izvor vlakana, kao i vitamina C i K, neophodnih za razvoj bebinih kostiju. Možete ga čak i zamrznuti! Na taj način dobićete jedan od najukusnijih i najzdravijih deserata – idealnu zamenu za ledene poslastice.

Šta se računa kao porcija voća?

  • pola grejpfruta,
  • veliko parče ananasa,
  • dve kriške manga,
  • jedna jabuka, pomorandža, kruška, nektarina ili banana
  • dva kivija, dve šljive ili dve mandarine
  • tri kajsije
  • 15 bobica grožđa ili trešanja
  • puna šaka (80 g) bobičastog voća



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Prethodna vest

Sledeća vest

još iz kategorije