Saznajte kako novorođenče podnosi velike vrućine
Vaša beba je došla na svet u sred leta! Da li je za nju vrućina opasna? Odgovor je: može da bude, ukoliko beba ne unosi dovoljno tečnosti... [ca...
pročitaj jošŽutica kod beba je česta pojava pri rođenju, ali i kod nekih beba koje se doje. Međutim, ovo ne mora da bude zabrinjavajuće stanje ako se na vreme odreaguje.
Žutica podrazumeva žutu promenu boju kože i očiju. Ona nastaje jer bebina krv sadrži višak bilirubina (žuti pigment crvenih krvnih zrnaca). Žutica kod novorođenčadi je uobičajeno stanje, posebno kod beba rođenih pre 38. nedelje gestacije (prevremeno rođenih beba) i kod nekih beba koje se doje. Žutica se obično javlja jer bebina jetra nije dovoljno zrela da se oslobodi bilirubina u krvotoku. Većini beba nije potrebno lečenje žutice, mada se jako retko moće desiti da nivo bilirubina dovede bebu u opasnos od oštećenja mozga.
Glavni simptom žutice jeste žutilo kože i belog dela u očima. Ovaj simptom se obično pojavljuje između drugog i četvrtog dana nakon rođenja. Da biste proverili da li beba ima žuticu, nežno pritisnite bebino čelo ili nos. Ako koža izgleda žuto tamo gde ste je pritisnuli, verovatno vaša beba ima blagu žuticu. Ako beba nema žuticu, boja kože bi na trenutak trebalo da bude malo svetlija od normalne boje kože. Pregledajte bebu na prirodnom dnevnom svetlu.
Većina bolnica testira bebu na žuticu pre otpuštanja. Bebu treba pregledati između trećeg i sedmog dana nakon rođenja jer tada nivo bilirubina obično doseže vrhunac. Postoji još nekoliko simptoma koji mogu ukazivati na tešku žuticu i tada je neophodno da pozovete doktora. Simptomi su sledeći:
Lekar će verovatno dijagnostikovati žuticu kod bebe na osnovu pregleda. Međutim, neophodno je da se izmeri nivo bilirubina u krvi vaše bebe i to će odrediti tok lečenja. Testovi za otkrivanje žutice i merenje bilirubina uključuju:
Blaga žutica kod beba često nestaje sama od sebe u roku od dve ili tri nedelje. Ako je slučaj teži, beba mora da ostane na posmatranju u bilnici. Tretmani za snižavanje bilirubina u krvi vaše bebe mogu uključivati:
Žutica kod beba je česta pojava i nije preterano zabrinjavajuća jer žuticu često dobiju i bebe u bolnici gde lekari odmah odreaguju. Ipak, važno je da pregledate vašu bebu ako nije dobila žuticu dok ste bili u bolnici i da odreagujete na vreme.
Ukoliko vaš mališan više ne spava čvrsto tokom noći, verovatno je reč o regresiji spavanja, što je posledica privikavanja na nove veštine koje usva...
pročitaj jošProsečna kilaža beba je između 2.5 i 3,5 kilograma. Ali, šta ako iz nekog razloga vaša beba ima manju kilažu?
pročitaj jošPomozite svom bebironu da se oslobodi straha od vode, te da mu “brčkanje” postane omiljena aktivnost Obezbedite odgovarajuću temperaturu vode ...
pročitaj još