
30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošOvaj poremećaj je čest problem koji se javlja kod mlađe dece, a naziva se još i noćna enureza. Vama je sigurno poznatiji kao mokrenje u krevet. Naime, to je jedan od češćih problema u detinjstvu, a zahvata gotovo svako treće dete. Pogađa 20 odsto petogodišnje dece koja te probleme imaju samo noću.
Znakovi da vaše dete ima problema sa noćnom enurezom jesu učestalo mokrenje u krevet (svake ili gotovo svake noći) ili mokrenje u krevet nakon šeste, sedme godine. To je jasan znak da bi trebalo što pre da posetite doktora. On će pregledati vaše dete i dati tačnu dijagnozu, te postupak terapije i lečenja. Oko 75 odsto dece koja redovno mokre u krevet imaju primarno noćnu enurezu.
Ostali postotak ima drugi oblik enureze, sekundarni oblik koji u krevet ne mokre redovno. Njima se to javlja kod emocionalnog šoka, stresnog događaja ili putovanja. Tri puta je češća kod dečaka nego kod devojčica, a najčešće je uzrokovana genetski, odnosno nasledna je.
Ako su oba roditelja imala taj isti problem kao deca, nije nimalo čudno ako će kasnije te iste smetnje imati i dete. Zapravo, genetičari su pronašli gen koji tačno određuje većinu slučajeva ovog poremećaja. Iako se fizički ne pojavljuju određene posledice uzrokovane ovim problemom, mokrenje u krevet i te kako ostavlja tragove na psihičko stanje. Dete koje mokri u krevet oseća sram, strah i nelagodu prilikom odlaska na spavanje, buđenja, ali i ostalih svakodnevnih aktivnosti.
Enureza utiče na decu školske dobi kada je njihov društveni razvitak najveći. Njima je tada izrazito važna nezavisnost, a ona im je zbog mokrenja u krevet znatno otežana. Mokrenje u krevet nije najčešće uzrokovano pozadinskom telesnom bolešću, već je rezultat kašnjenja fizičkog sazrevanja. Dečji mehanizam još ima oslabljenu kontrolu mehura i upravo je to razlog neugodnog noćnog mokrenja.
Utešite svoje dete, objasnite mu kako je to što mu se događa potpuno normalno i da se ne treba bojati. Odvojite posebno vreme da s njim razgovarate o tome, nemojte ovaj problem ignorisati. Ignorisanjem on neće nestati, već upravo suprotno. Postoji velika mogućnost da se mokrenje još samo pojača. Ograničite mu noćne napitke i izbegavajte gazirana pića, čajeve ili izrazito hladna pića.
Izvor: mojedijete.com, M.G.
Biti mama neponovljivo je iskustvo i do sada ste se sigurno i same uverile u to. Ali, i one najsavršenije ponekad mogu da pokleknu pred izazovima m...
pročitaj jošPoziv dojiljama da doniraju višak mleka za bebe ugrožene poplavom, koji se pojavio na društvenim mrežama, je nečija lična inicijativa, a ne zvaniča...
pročitaj jošZašto je neko dešnjak a neko levoruk pitanje je na koje su brojni stručnjaci pokušali da daju odgovor, ali bez velikog uspeha. Ipak, novo istraživa...
pročitaj još