
Glavobolje kod dece: Kako da znamo da li je nešto opasno?
Kako da znate da li je glavobolja na koju se žali dete zaista opasna odgovara vam DokTok lekar, pedijatar Nataša Jovanović
pročitaj jošBebe često štucaju, a ta pojava za roditelje predstavlja pravi razlog za paniku. Međutim, štucanje bebe je uglavnom bezazlena pojava…
Ako vaša beba često štuca, ovaj tekst će vam pomoći da saznate kako da pomognete mališanu da se reši ove dosadne pojave i u kojim slučajevima treba da kontaktirate sa lekarom…
Često se roditelji novorođenčadi i bebe koje sisaju susreću s problemom štucanja. Najčešće je reč o bezazlenoj pojavi koja prolazi spontano. Štucanje je uglavnom izazvano vraćanjem hrane iz želuca prema jednjaku i ustima. Najčešće je reč o takozvanom fiziološkom refluksu – o pojavi koja ne remeti zdravlje deteta. Kako beba raste, štucanje se smanjuje, tako da kada dete pređe na čvrstu hranu, štucanja skoro i da nema.
Dobro raspoloženje, apetit i napredak na prirastu težine i dužine najsigurniji su znaci da je reč o bezazlenoj i prolaznoj pojavi.
Ako se štucanje javlja u vrlo dugim periodima i ako dete izgleda umorno i nezadovoljno, treba bebu da odvedete kod pedijatra. Pregled treba da zatražite i ako se uz štucanje javlja kašalj i slabiji napredak u težini.
U svakom slučaju, kada beba štuca, trebalo bi da podignete uzglavlje na kome beba leži tako da glava u odnosu na telo bude povišena za oko 30 stepeni i štucanje bi trebalo da prestane.
Terapija po Vojti jedan je od najuspešnijih tretmana kada su u pitanju odstupanja u psihomotornom razvoju i poremećaji mišićnog tonusa kod beba.
pročitaj jošZa odvikavanje od pelena potrebno da dete dostigne određenu zrelost koja je neophodna u procesu razvojanja kontrole mokraćne bešike i creva. Naravn...
pročitaj jošVećina mališana ima ravna stopala, ali samo kod malog broja ova pojava predstavlja posledicu urođenje malformacije. Evo šta svaki roditelj treba da...
pročitaj još